You are here:

Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı estetik amaçla insanların yüzüne yakışan gülüşü, dişlerin rengi, şekil ve büyüklükleri, dişetlerinin görünme miktarı ve sağlığını inceleyerek bunlar üzerinde kişiye uygun orantılarla, yeni bir gülüş meydana getirme uygulamalarına verilen bir addır.

Gülüş tasarımı nasıl yaptırabilirim?

İnsanların özgüveni ve mutluluğunun en temel unsurlarından biri olan gülümseme ihtiyacı insanlık tarihi boyunca başlıca ihtiyaçlardan biridir.

Gülümsemek kişinin özgüvenine ciddi katkı sağladığı gibi iletişimde bulunduğu çevresine de önemli mesajlar verir. Özgüveni yüksek sağlıklı bir gülümseme kişinin çevresiyle daha rahat iletişime geçmesine ve pozitif etki bırakmasına ciddi katkı sağlar. Çeşitli nedenlerle ağız ve diş görüntüsünden memnun olmayan kişiler gülmekten kaçınırlar ve bir ölçüde özgüvenlerini kaybederler.

Gülüş tasarımını yapacak diş hekimi kişinin görüntüsünü ve gülüşünü değerlendirir ve sıkıntıya neden olan unsurları tespit eder. Çekilen fotoğraf ve alınan ölçüler üzerinde hem pembe estetik açısında dişetleri hem de dişlerin durumu değerlendirerek kişinin yüz ve mizacına uygun diş boy ve formlarını belirleyerek bir ön çalışma yapar. Bu ön hazırlık hekime ağız içerisinde yapılacak müdahaleler açısından referans sağlayacaktır.

Gülüş tasarımı için ne gibi müdahaleler yapılır?

Güzel ve çekici bir gülüşte temel iki unsur vardır. Buna pembe estetik ve beyaz estetik diyebiliriz. Dişetinin rengi ve şekli açısından kişinin gülüşünde rahatsızlıklar olabilir. Öncelikle dişetleri sağlıklı olmalıdır. Bunun için gerekli tedaviler uygulanır. Bunun dışında dişeti seviyeleri farklı veya gummy smile olarak bilinen dişetlerinin aşırı görünmesi durumlarında, gingivektomi veya gingivoplasti işlemleriyle dişeti seviyelemesi yapılarak pembe estetik sağlanır. Beyaz estetik ile ilgili sorunlarda mevcut dişlerin durumuna göre seçilecek materyal ve tekniklerle kişiye uygun görünümde dişler meydana getirilir.

Gülüş tasarımında nelere dikkat edilir?

Gülüş tasarımında ortaya çıkarılacak sonuç hekimin değil, kişinin imzasını taşımalıdır. Kişinin yaşı, mizacı hatta mesleği ve  sosyoekonomik düzeyi dahil tüm unsurlar değerlendirilmelidir. Kişiye ideal gülüşü kazandırmak için,  tüm bu unsurlar kişinin de beklentileriyle harmanlandırılmalıdır. Gülüş tasarımında fotoğraf çekimi çok önemlidir. Çekilen fotoğraflar üzerinde kişinin belirli anatomik noktalarının birbirine uzaklıkları ve seviyeleri ile dudak kavsinin seviyesine göre ideal dişeti seviyeleri ve dişlerin boy-en oranları belirlenir. Tüm bu detaylı çalışmalarla en doğal ve istenen şekil ve formlarla kişiye mizacına ve beklentilerine uygun yakışan gülüş meydana getirilir.

Bir sorunuz mu var?

Doktora Danışın

Gülüş Tasarımı ve genel diş tedavileri hakkında sorularınızı aşağıdaki form aracılığıyla
Prosthodontist / Protez Uzmanı Dr. Melih Şengül’e iletebilirsiniz.

En fazla 4 (dört) adet dosya yükleyebilirsiniz. Her bir dosyanın boyutu en fazla 3MB (üç megabyte) olmalıdır.

Dr. Melih Şengül ile

Randevunuzu Planlayın

0 (216) 355 36 57 numaralı hattımızdan bizi arayarak veya aşağıdaki butona tıklayarak randevunuzu hemen şimdi planlayabilirsiniz.

Diğer Tedaviler

/melihsengul

Instagram'da Takip Edin